skip to Main Content
İLK ALTI AY ANNE SÜTÜ Ve SONRASI

İLK ALTI AY ANNE SÜTÜ ve SONRASI

Bebeğinizi ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslemeniz çok önemli.
Peki ya sonra? 🍼

✳️İLK ALTI AYDAN SONRA EMZİRMEYE DEVAM ETMEK, BEBEĞİN DİYETİNDEKİ YENİ GIDALARI SİNDİRMESİNE YARDIMCI OLUR.

Bebek yaklaşık 6 aydan itibaren katı yiyeceklere başlamış olsa da, bebeğin ihtiyaç duyduğu emzirme miktarının henüz önemli ölçüde düşmesi olası değildir, 12 aya kadar diyetlerinin ana bileşeni olarak anne sütüne ihtiyaçları vardır.

Bebeklerin çoğu hala günde 6-8 kez emiyor ancak bundan sonra her beslenmede biraz daha az süt almaya başlayabilir. Gıdaların verilmesinin yanı sıra emzirmeye devam etmek sadece iyi beslenmeyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda anne sütü diğer yiyeceklerin sindirilmesine de yardımcı olur. 🍼 🍎 🍐 🍊 🍌 🍑

❗Katı yiyeceklere ilk girişin bu aşamasında, bebeğinizin bezlerine daha yakından bakın! Bazen çok fazla katı yiyecek ve yetersiz emzirme kabızlığa neden olabilir. Bunu fark ederseniz, anne sütü beslemenizi tekrar artırmanız iyi bir fikirdir.

✳️EMZİRMEK BEBEĞİNİZİ HASTALIKLARDAN KORUR

6-12 ayları arasında ve sonrasında bebekler her şeyi ağızlarına sokmaya çalışırlar. Anne sütünüz 6 ay sonra bile hala antikorlarla doludur ve onları hastalıklardan korur.

❤️Her ikiniz de hazır olana kadar emzirmeyi kesmenize gerek yok. Ne kadar uzun süre anne sütü sağlar ve iyi beslenerek emzirirseniz, sizin ve bebeğiniz için uzun vadeli sağlık yararları o kadar iyi olur. Tadını çıkarın.

İkinizin de istediğini hissettiğiniz sürece bebeğinizi emzirerek besleyin ve sevin. Bebeğinize verdiğiniz her emzirme her bakımdan değerlidir. 👶 👱‍♀️ 👶 👱‍♀️ 👶 👱‍♀️

Gördüğünüz gibi ilk 6 aydan sonra da emzirmeye devam etmek için pek çok neden var ve bunlar sadece birkaçı. Bebeğinizle emzirme zamanınızın tadını çıkarın ve ikiniz için de en iyisini yaptığınızdan emin olun.

Yapılan araştırmalar, bir bebeğin ikinci yılında (12-23 aylık) 448 mL anne sütünün şunları sağladığını göstermiştir:

  • Enerji gereksinimlerinin% 29’u
  • Protein gereksinimlerinin% 43’ü
  • Kalsiyum ihtiyacının% 36’sı
  • A vitamini ihtiyacının% 75’i
  • Folat gereksinimlerinin% 76’sı
  • B12 vitamini ihtiyacının% 94’ü
  • C vitamini ihtiyacının% 60’ı

Böylece, 6 aydan sonra ve hatta 12 aydan daha uzun süre emzirmenin hem bebeğinize hem de sizin için önemli sağlık yararları olduğunu görebilirsiniz. Bu faydaların çoğu bir ömür boyu sürecektir.

Back To Top