skip to Main Content

Melek A.

Merhabalar Sevinç Hanım,

Sizinle başladığımız diyet programı  biterken ben ofinizden gercekten

hafiflemiş  ve özgüvenim artmış  bir şekilde ayrıldım..

Benim en büyük sorunum aşırı yemekten çok, dengesiz ve zamansız yemek yemek  ve stresten kaynaklanan gerginliği kilo aldırıcı abur cubur dediğimiz besinleri tüketmekti. 18 yaşımdan bu yana 62 ile 75 kilo arasında gidip gelmekteydim..Genelde oturmuş kilom 70 kg seviyelerindeydi.Gecmiş  yıllarda kendi çabamla 15 kilo vermiş ve bunu 8 ay gibi bir dönemde gercekleştirmiştim. Ancak 1,5 yıl koruyup yine kilo almıştym. Yani her zaman kilo sorunu olan biri olmuştum. Artyı bu sorunu kökünden halletmem ve hayatımdan böyle bir kavramı çıkartmam gerekiyordu. Bunun içinde artık kendim debelenip duracağıma bu konuda uzman bir kişiye danışıp bir programa katılmam gerektiği kararını verdim.

Size ilk geldiğimde yaz başı olması sebebi ile birazsıkıntılıydım. Sanki yanlış bir zamanda böyle bir programa başlıyormuşum gibi geliyordu..Keşke daha önce başlasaydym da Ağustos ayında gideceğim tatilde daha rahat olsaydım gibi ,ama bu konuya konsantre olup sıkı bir programa başlama kararı almam anca o tarihi bulmuştu. Bugun anlıyorumki böyle bir çaba için zamanın ve mekanların hiç önemi yok, yeterki karar verilsin, başlanılsın ve disipline olunsun.

Benim için kilo vermek sorun olamayacaktı zira dirayetli bir insanım  ve iyi konsantre olduğumda bu işi sonunan kadar götürebileceğimi biliyordum. Benim için en ilginç ve zor olacak konu dengeli ve sağlykly beslenmeyi  hayatımınbir parçası haline getirme formülünü öğrenme süreciydi. Diyet süresince hic mi stresli dönemlerim olmadı..Tabii ki çokçaoldu zira yaptığım  işbol stres yüklü bir iş..Fakat ben stresin arttığı dönemlerde bu sefer yemeklere saldırmak veya olur olmaz saatte buzdolabını kurcalamak yerine zaten her hafta sonu yaptığım tempolu yürüyüşleri artırdım.. Stresi yenmenin bir tek yolunun yemek olmadığını  artık ogrenmiştim. Kilo verdikce özgüvenimin arttığını ve kendimle daha barışık bir insan olduğumu hissediyordum. Artık yüzüm daha fazla gülüyordu ve bir çok kisi fiziksel değişimin  yanısıra ruh halimde ki bu değişimi  görebiliyordu.

Ekim sonunda ideal kiloma ulaşmıştım  ve bu andan itibaren benim için en zor kısım başlıyordu: Kiloyu korumayı ve sağlıklı beslenmeyi öğrenme dönemi..Gerçekten kurallar, ezberler derken biraz zorlandım..İdeal kilomun 2 kilo altına düştüğümde bu işi öğrenemiyeceğim korkusu daha da arttı. Fakat Sizin yardımınızla gerçekten cok kolay bir şekilde bu endişelerim kayboldu ve ben bu sınavı da atlattım. Geriye dönüp bu yedi aylık sürece baktığımda  kendime cok akıllıca bir yatırım yaptığımı  düşünüyorum. Olay kilo vermenin cok ötesine gecmiş olup, doğru beslenme konusunda çok iyi bir sekilde bilinçlenme , bu konuda yanlış  bilgilerimi doğruları ile düzeltme ve metobalizmamı tanıma ve anlama süreci oldu. En önemliside bütün bunları uygulamaya koyabilmeyi öğrendim…

Yeni yıla büyük bir sorunu arkamda bırakarak girdim sayenizde . Bu süreçte ve sonuçta bana verdiğiniz büyük destek ve yönlendirme için tekrar çok ama çok teşekkür ediyorum..

 

Size sağlıklı yaşamlar yaratma yolunda başarılarınızın devamını diliyorum…

 

Saygılarımla,

 

Melek A.

Back To Top