skip to Main Content
DEPRESYON VE KİLO İLİŞKİSİ

DEPRESYON VE KİLO İLİŞKİSİ

psikoturk.net   Diyetisyen Sevinç Akdur

Depresyon;kişinin günlük hayatını sürdürmesini güçleştirecek şekilde normal bir üzüntüden farklı bir boyutta çökkünlük haliyle tarif edilebilir. Bir psikiyatri uzmanı tarafından tanısı kolaylıkla konulup yönetilebilecek bir durumdur. Kilolarımız açısından olaya baktığımızda ise genellikle sebep-sonuç ilişkisi açısından bir kısır döngü ile karşılaşırız. Kilo almak çoğu zaman depresyonun sonucu olabileceği gibi sebepler arasında da yer alabilir.Kilo sorununuz var ise ve buna kolay yorulma,hayata karşı isteksizlik,sabahları yataktan kalkmakta zorlanma ve yorgun uyanma,sebebini bulamadığınız ağrılar,konsantrasyon güçlüğü gibi belirtiler eşlik ediyorsa belki de depresyondasınızdır.

Depresyondaki kişilerde gece yeme davranışı daha fazla görülür. Stres ve depresyon sürekli atıştırma isteği uyandırabilir.

Böylece bahsettiğim kısır döngü içinden çıkılamaz hale gelebilir.

Metabolik dengenin sağlanmasının depresyon tedavisinde yardımcı olduğu ve aynı şekilde depresyon tedavisinin de metabolik dengenin sağlanmasına önemli katkı sağladığı bilinmektedir.


Psikiyatri uzmanınız tarafından belirlenen tedaviyi alırken ; eksikliği durumunda depresyonla benzer belirtiler hissetmenize yol açabilecek olan (yorgunluk, isteksizlik, sebebi bilinmeyen ağrılar gibi) bazı besin ögesi eksikliklerinin (B12, Demir, D vitamini gibi) olup olmadığına baktırıp,eksik çıkması durumunda gerekli takviyeleri almanız da tedavinizin başarısı açısından önemlidir.

Back To Top