skip to Main Content

Hürriyet Gazetesi – Kelebek, ‘Su içsem yarıyor’ diyenlerden misiniz


Diyetisyen Sevinç Akdur Akdağ ve kendisiyle tanıştıktan sonra fazla kilolarından kurtulan finansçı eşi Emre Akdağ, ‘Su İçsem Yarıyor’ adlı kitaplarında sağlıklı ve formda yaşamanın püf noktalarını anlatıyor. Kitabın birinci baskısı ilk günde tükendi.

Bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Sevinç Akdur Akdağ: Hastalarımdan hep kitap yazmam yönünde baskı vardı. Piyasada bu konuyla ilgili zaten çok şey konuşuluyordu. Sonunda ben de bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettim. Daha akıcı bir dil yakalamak için eşimle beraber çalışmaya karar verdik. Birkaç sene önce başladık, ancak tamamladık. Kitabımız bir buçuk ay önce çıktı.

– İlk gün birinci baskısı tükenmiş.

Sevinç Akdur Akdağ: Evet, ‘kitap çıktı’ haberini aldık. Ertesi gün ikinci baskıya girdi. Kitabın dilinin akıcı olması etkili tabii… Sağlıklı yaşamın ve formda kalmanın püf noktalarını anlattık biz.

Emre Akdağ: Eşimle tanıştığımızda kiloluydum, ondan öğrendiklerimle sağlıma kavuştum. O yüzden eşimle bu konuda kitap yazmak istedim, çünkü olaya hastaların gözünden bakıyorum.

– Diyet yapmadan, yediklerimizi kısarak kilo verebilir miyiz?

Sevinç Akdur Akdağ: Diyet aç kalmak demek değil. Sağlıklı besinlerden daha çok yemek, diğerlerinden de tadımlık yemek gerekiyor. Öğün atlamak ve kahvaltısız güne başlamak çok yaygın. Ama öğün atlıyorsanız, kilo vermek gibi bir şansınız yok.

– Size daha çok kadınlar mı başvuruyor?

Sevinç Akdur Akdağ: Bir zamanlar öyleydi, ama üç-dört senedir erkekler bu işin sağlıkla ilgili olduğunu anladılar. Onlar sağlık için kilo vermek istiyor, kadınlar ise estetik kaygılarla.

Mavi renk iştah kapatır

Kırmızı, sinir sistemi için çok uyarıcı bir renk. Kırmızının iştahı arttırıcı bir etkisi var. O yüzden yemek yediğiniz mekanın rengine çok dikkat edin diyoruz. Daha huzur veren ve iştahı da kapayan mavi rengin üzerinde duruyoruz.

Back To Top