skip to Main Content

En İyi Diyet-3

Hatırlamak gerekirse…önce bol su içiyoruz, sonra egzersiz yapıyoruz. Bunlara ek olarak da özel günlerde yemenin dozunu kaçırmıyoruz. Özel günlerdeki yeme davetlerine “Hayır” diyoruz.

Şimdi sıra geldi kahvaltıya. Hani derler ya: ”Kahvaltını krallar gibi, öğle yemeğini zenginler gibi, akşam yemeğini de fakirler gibi ye”.

Kahvaltı en önemli öğünümüz, ancak maalesef kahvaltımızı “fakirler” gibi yapıyoruz, akşam yemeğini ise krallar gibi.

Bu döngüyü acilen kırmamız gerekiyor. Kahvaltıyı zengin yapmamızın nedeni sadece zayıflama ile ilgili değil. Akşam yemeğinden sonra birşeyler atıştırmış olsak bile sabah kahvaltı saatine kadar vücut en az 8 saat aç kalıyor. Bu da kandaki şeker oranını minumuma çekiyor. Kandaki şeker oranının aşırı düşmesi, kahvaltı yapmazsak, daha dikkatsiz, daha sinirli ve daha umutsuz olmamıza neden olur.Gün boyu performansımız etkilenir.

Kahvaltı, okula ya da iş yerine gidince bir poğaça ile geçiştirilebilecek bir öğün değildir. Uyandıktan sonra yarım saat içerisinde, yani mümkün olduğunca erken yapılmayan kahvaltı bizim gün boyunca daha az kaliteli fiziksel ve zihinsel performans gerçekleştirmemize neden olur.Eğer öğlen yemeğini de ”geçiştiriyorsak” durum kötü.Akşam yedikleimizin hemen hepsi depolanacak ve bize kilo aldıracak demektir.

“Kahvaltı yapmıyorum, öğlen yemeklerini hafif geçiştiriyorum, ama akşamları çok yiyorum” diyen bir kuşağın çocuklarıyız. Annelerimizin bizler için hazırladıkları kahvaltı sofralarını ,bizler vakit darlığı nedeniyle çocuklarımız için hazırlayamıyoruz. Ancak, annelerimizin ev hanımı olmaları bizim ise çalışıyor olmamız bir bahane değil.

Çünkü hayatı bahaneler değil sonuçlar belirliyor.

Biraz erken kalkalım, kahvaltımızı yapalım. Biliyorum sabah yatakta fazladan geçirilen 15-20 dakika çok tatlı geliyor. Ama bunun karşılığında ödediğimiz bedel çok fazla.

Kahvaltının atlanmasının başka bir nedeni, uyanır uyanmaz kendimizi aç hissetmememiz. Ancak kural olarak açlık hissetmeden de kahvaltı masasına oturmalıyız. Susamadan su içmek de böyle bir kural. Çoğunlukla susadığımızı hissettiğimizde su içmek için geç kalmış oluruz. Bunu bir düşünün isterseniz.

En iyi diyet, kendinizi rahat hissettiğiniz yeme alışkanlıklarından oluşur. En iyi diyet, “istediğini yemek, ama zayıf kalmak” değildir.

Hayatta tüm istediklerinizi yapamadığınıza göre istediğiniz herşeyi de yiyemiyeceksiniz demektir.

Bol su, bol egzersiz, yeme davetlerine hayır demek ve kahvaltıyı atlamamak…bunları deneyin, sağlığınız üzerindeki olumlu etkilerini hemen göreceksiniz.

Back To Top